Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

MC / Moped Körkort / Släp

MC

 

Vi utbildar på Lätt, mellan och tung mc. Så du kan få A1, Begr eller tung behörighet hos oss.

Vi tillhandahåller inte Risk 1 eller Risk 2 utbildning på mc men dessa kan ordnas enkelt via samarbetspartners

.Vi har nya fräscha och lättkörda motorcyklar. Man kan även hyra mc till uppkörningen hos oss, men då vill vi nog köra nån lektion innan. Kläder samt hjälmar finns att låna. Ring gärna Magnus Engström på 0705560237 för mer information

…….

MOPED

Vi bedriver utbildning för AM, dvs körkortet för45 km/h mopeden, man måste införskaffa ett körkortstillstånd till detta ansöker man om på korkortsportalen.se, vi hjälper till med syntest, detta tillstånd kommer dessutom till användning för B kortet senare.

För ett AM kort måste man sedan gå 8 timmars teorikurs, som vi kommer göra i 4 steg a 2 timmar, efter detta måste man skriva teoriprovet på trafikverket, man måste även göra minst 4 timmars körning i trafik med en lärare bakom på mc för att sedan bli godkänd, AM kortet kan även epa traktor få framföras med vid 15 års ålder.

Denna utbildning kostar 4,100:- plus avgifter till Transportstyrelsen för körkortstillstånd och kostnader till Vägverket för teoripro

Nya kurser startar 19/5 samt 16/6  RING för anmälan 149010

_VI BEDRIVER INTE KLASS  2 utbildning

VI HÅLLER MED MOPED VID ÖVNINGSKÖRNING FÖR AM KORTET, VILL NI ANVÄNDA ER EGEN MOPED KAN VI HÄMTA ER HEMMA VID BOSTADEN VID ÖVNINGSKÖRNING.

 

SLÄP

Vi bedriver utbildning både för B96 (utökad behörighet B) samt BE.

För B96 behövs bara en uppkörning, vi har lektioner för detta samt hyr ut släp till förarprovet, obs det finns inget krav på manuellt växlad bil längre utan om man kör man upp med aut så får man inga begränsningar på körkortet!

Gällande BE så måste körkortstillstånd ordnas, samt teoriprov, vi har material för att studera detta, uppkörningen är mer omfattande än B96 med utökad säkerhetskontroll samt högre krav på körningen och självklart finns lektioner för detta också.

Vi har ett släp med totalvikt 1700kg

Kontakta oss för mer information på 016149010

 

Kontakta oss via formuläret här nedan: